Anasayfa » Kahve Telvesi ile Yapabileceğiniz 5 Şey

Kahve Telvesi ile Yapabileceğiniz 5 Şey

Kahve telvesi inanılmaz derecede çok yönlüdür ve çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Yiyeceklere lezzet katmaktan ev yapımı güzellik tarifleri oluşturmaya kadar, kahve telvesi bir dizi ürünü geliştirme gibi kullanım alanlarına sahiptir.

Kahve içmeyi seviyoruz fakat kahve telvesi çevre için iyi değildir. Tanenlerden ve klorojenik asitten oluşur. (yüksek dozlarda “tüm organizmalar için öldürücü” olma ihtimali vardır). Bu asit toprağı ve araziyi kirletir. Genellikle yüksek hacimlerde boşaltıldığında çöplüklerin çevresinde ölü bölgeler oluşturur. Atık daha sonra, 100 yıllık bir süre içinde karbondioksitten 25 kat daha güçlü bir sera gazı olan ve küresel ısınmanın başlıca nedenlerinden biri olan büyük miktarlarda metan yayar.

Hepimiz kendi evimizde, kahve telvesini kullanarak çevreye verilen zararı azaltmak için üzerimize düşeni yapabiliriz. 

kahve telvesi ile yapabileceğiniz 5 şey
Fotoğraf Devin Avery on Unsplash

İşte sadece kahve telvesi kullanarak yapabileceğiniz 5 şey !

Et Marinesi

Kahve etle harika gider. Kahvenin asiditesi, siz onu ovalarken eti yumuşatır ve tavada kızartırken, mangalda ızgara yaparken veya birkaç saat tütsü makinesinde pişirirken güzel bir şekilde yumuşak bir doku oluşturur. 

Kahve, çoğunlukla dışarıda güzel bir kabuk oluşturmak için yanacağından etin kendisine herhangi bir tat vermez. 

Kahve Telvesi ile Gübreleme

En popüler kullanımlardan biri doğal bir gübredir. Kahve, sağlıklı bitki büyümesini desteklemeye yardımcı olan nitrojen, potasyum ve diğer önemli mineralleri içerir. Kahve telvesini bitkilerin etrafındaki toprağa serpmek, besin seviyelerini iyileştirmenin ve sağlıklı büyümeyi desteklemenin etkili bir yoludur.

Cilt Temizliği

Kahve telvesiyle aynı zamanda doğal bir peeling de hazırlayabilirsiniz . Ev yapımı yüz maskelerine, vücut peelinglerine ve diğer güzellik tariflerine eklenen telve, cildi eksfoliye eden ve arındıran aşındırıcı bir madde görevi görür.

Haşere Kovucu

Kafein harikadır. Biz insanlar kafeini seviyoruz çünkü bizi enerjik hale getirebiliyor ve bize çok ihtiyaç duyulan desteği veriyor! Böcekler kafeinden nefret eder. Aslında kahve ağacının kahve çekirdeği üretmesinin sebebi de budur. Bir ağaçta ne kadar fazla kafein varsa, tohumları ve yaprakları böceklerin yeme şansı o kadar az olur.

Ev yapımı bir böcek ilacı yapmak için kahve telvesini kullanabilirsiniz. Kahve telvesini su ve doğal bileşenlerle birleştirerek etkili ve doğal bir böcek ilacı oluşturabilirsiniz. Bu böcek ilacı, örümcekler, güveler ve sinekler gibi çeşitli zararlıları kovmak için etkili olduğu bilinmektedir.

Dış mekanda otururken gelen arıları kovmak için biraz kahve telvesi yakabilirsiniz. Çıkan duman arıların yaklaşmasını engelleyecektir. Karıncaların yoğun olduğu alanların etrafına biraz kahve telvesi serperseniz, karıncalar oraya asla yaklaşmayacaklardır.

Sebzelerin üzerine su ile karıştırılmış kahve telvesi sıkabilirsiniz. Bu meyve kurdu, sıçan, kedi ve diğer hayvanları sebzelerden uzak tutacaktır.

Koku Giderici

Kahve telvesi ev yapımı koku giderici bir madde yapmak için de kullanılabilirdir. Telveleri kahve demlemek için kullanıldıktan sonra, kokuları emen doğal bir koku giderici oluşturmak için kabartma tozu ile karıştırın. Bu karışımı kötü kokuları gidermek için çöp kutularına, buzdolaplarına ve diğer alanlara koyabilirsiniz.

Kahve Çekirdekleri ile ilgili diğer yazılar için tıklayın.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir