Anasayfa » Kahve Öğütücü Nasıl Seçilir? Kahve Değirmeni Çeşitleri

Kahve Öğütücü Nasıl Seçilir? Kahve Değirmeni Çeşitleri

Kahve öğütmede yeni misiniz? Bu yazımızla iyi bir kahve öğütücü satın almak için değerlendirmeniz gereken tüm unsurları sıraladık.

Neden Kahve Öğütücü Kullanmalısınız?

Kahve çekirdekleri öğütüldüğünde etkileyici bir dizi kimyasal olay gerçekleşir. Kahve çekirdeğinin parçalanması ve içinin açığa çıkmasıyla, demleme işlemi sırasında çekirdeğin en iyi yağları ve aromalarının ortaya çıkması sağlanır. 

Fotoğraf: Nathan Mullet – Unsplash

Parçalanan kahve çekirdeklerinin oksijene maruz kalma süresini azaltmak ve kahvenin lezzetini ve aromasını büyük ölçüde azaltan oksidasyon sürecini başlatan öğütme işlemini kendinizin yapması en iyisidir.

Öyleyse, kendinize en iyi kahveyi hazırlamak için işe harika bir kahve öğütücü ile başlayın.

Her ne şekilde kahve demliyor olursanız olun elinizde en iyi olması gereken araç, kahve öğütücüdür.

İyi bir kahve öğütücü, çekirdeklerin eşit şekilde öğütülmesini sağlar. Harika bir öğütücü ve ortalama bir kahve makinesi kombinasyonundan harika bir fincan kahve elde edebilirsiniz. Ancak kötü bir öğütücünüz varsa kahve makinesine binlerce lira harcasanız da hiçbir zaman lezzetli bir fincan kahveye ulaşamayacaksınız.

kahve öğütücü nasıl seçilir kahve değirmeni çeşitleri
Fotoğraf: Ashkan Forouzani – Unsplash


En iyi kahve öğütücü, harika bir fincan kahve için olmazsa olmazdır. Evde kahvenizi hazırlamaya yeni başladıysanız iyi bir kahve öğütücü almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç faktör vardır.

Kahve Öğütücü Çeşitleri

Elektrikli Öğütücüler & El Değirmenleri

Kahve Öğütücü Nasıl Seçilir Kahve değirmeni çeşitleri
Fotoğraf : Coffeegeek – Unsplash

Elektrikli ya da manuel bir öğütücü kullanmak tamamen kişisel tercihinize bağlıdır. El değirmenleri elektrikli öğütücülere göre çok daha ucuz olma eğilimindedir. Ancak biraz yorucu olabilir. Bir fincan kahve için çekirdek öğütmek çok sorun olmasa da birden fazla fincan için öğütmek kollarınızı biraz yorabilir.

El değirmenlerinin en iyi özelliği taşınabilir olmalarıdır. Elektriğe ihtiyaç duymadan kamp yaparken ya da seyahatlerinizde yanınızda götürmek için harikadır.

Hem elektrikli öğütücüler hem de el değirmenleri espresso için yeterince iyi kahve telvesi oluşturacaktır. Buradaki seçiminiz kahve öğütücüye ayıracağınız bütçe ile ilgilidir.

Elektrikli Öğütücüler


Bıçaklı öğütücüleri konuya dahil etmiyoruz çünkü bıçaklı öğütücüler, mutfak robotu mantığında çalışır. Keskin metal bir bıçak çekirdeklerinizi öğütmek yerine kesip paramparça eder. Tüm çekirdekleri homojen ve eşit bir şekilde öğütemezsiniz.
Bıçaklı öğütücülerde, çekirdekler için kalınlık ayarı yapamazsınız.  Sadece farklı boyutlarda tanecikler elde edebilirsiniz.  Bu yüzden tutarlı değillerdir.

Seçebileceğiniz iki tür kahve öğütücü vardır. Konik dişli ve düz dişli öğütücüler. Karar vermeden önce ikisi arasındaki farkı anlayın.

İki öğütücü tipinin çalışma prensipleri birbirinden farklıdır.

Düz Dişli Kahve Öğütücü

Düz dişli öğütücüler, birbiri üzerine düz duran iki halkadan oluşur. Genellikle yatay olarak hizalanırlar ve açılı dişlere sahiptirler. 

Düz dişliler

Çekirdek öğütme boyutunu belirleyen bu halkalar arasındaki mesafedir. Diskleri birbirine yaklaştırarak daha küçük, uzaklaştırarak daha büyük partiküller elde edilir.

Konik Dişli Kahve Öğütücü

Konik dişli öğütücülerde ise, öğütme işlemi dikey olarak gerçekleşir. Bir dişli diğerinin içine oturur. Dış dişli, açılı dişlere sahip dairesel, içi boş bir halkadır.  İç dişli daha geniş bir tabana sahip konik şekillidir. 

Konik dişliler


Yukarıdan bakarsanız yıldız veya çiçek şeklinde görünür. Bunun nedeni, çekirdeklerin içinden geçmesine yardımcı olan kanallara sahip olmasıdır. Aynı zamanda küçük açılı dişlere sahiptir. 

Dişli Şekli Kahve Kalitesini Nasıl Etkiler?


Tutarlılık, tutuş ve sıcaklık. Bu unsurların hepsi espresso ve filtre kahve çekimlerinizin kalitesini etkileyebilir ve bunların hepsi kahve öğütücünüzün dişli şeklinden bir dereceye kadar etkilenir.

Kahve öğütücü nasıl seçilir kahve değirmeni çeşitleri
Fotoğraf: Tyler Nix – Unsplash

Kahve eğitmeni ve teknisyeni Marco Beltrame, konik ve düz dişli öğütücülerde aynı öğütme tutarlılığını elde etmenin zor olduğunu söylüyor. Bu da dişlilerin makineye nasıl monte edildikleriyle ilgilidir.

Konik ve düz dişliler arasındaki en büyük fark “Konik dişlilerde mükemmel paralellik ve mükemmel eşmerkezlilik elde etmek gerekirken, düz dişlilerde sadece paralellik önemlidir. Bu nedenle, daha homojen partikül boyutu elde etmek daha kolaydır. ” 

Fotoğraf: StockSnapPixabay

Aslında düz dişlilerin her zaman konik dişlilerden daha iyi performans göstereceğine inanıyor.

Paralellik ne kadar mükemmel olursa, granülometri hassasiyeti o kadar yüksek olacaktır. Konik dişlilerde, alt dişlinin motor şaftına monte edilmesi gerekeceği ve bu nedenle kesinlikle merkezden dağıtılmayacağı göz önüne alındığında mükemmel eşmerkezliliğe sahip olmak imkansızdır. “

Başka bir deyişle, konik dişlilerde tam bir hizalama oluşturmanın zorluğu, öğütme boyutunda küçük tutarsızlıklara yol açabilir. 

Bununla birlikte, düz dişli öğütücünün kıvamında sorunlara neden olabilecek şey ısı tutmadır. 

Düz dişli öğütücüler, konik dişli öğütücülere göre gün boyunca  kullanılan makinelerde daha fazla ısınma konusunda bir üne sahiptir. Bunun nedeni, düz dişlilerin daha fazla mekanik güç gerektirmesidir.

Çelik ve Seramik Dişliler

Isı tutma konusunda bir diğer bakılacak olan unsur, dişlilerin hangi malzemeden yapıldığı.

Çelik ve Seramik
Burada bakılması gereken nokta termal iletkenliktir. Çelik iyi bir ısı iletkendir, yani dişliler hızlı ısınıp hızlı soğur. Seramik ise, daha düşük bir iletkenliğe sahiptir, ısınmaları daha uzun sürer buna bağlı olarak soğumaları da daha uzun sürecektir.

Seramik Dişliler

Seramik dişli öğütücüler, daha uzun ömürlü olma eğilimindedir ve fiyatları da daha yüksektir. Ancak aynı zamanda daha kırılgandırlar. Hazneye küçük bir taş parçası gelmedikçe bu bir sorun değildir elbette.
Gerçekte, seramik ve çelik dişliler arasında çok az fark vardır. Çelik olanlar daha fazla tercih edilir.

Kanada Barista Şampiyonu ve Dalla Corte Kahve Elçisi olan Cole Torode şöyle diyor: “Bir kahve öğütücü çok fazla ısınırsa, öğütme boyutunun tutarlılığını değiştirir”

Kahve Tutma ve Kontaminasyon

Makinede öğütülmüş çekirdeklerin geride bıraktığı kahve kalıntıları, espresso ekstraksiyonunuzu değiştirebilir. Belki daha da endişe verici bir şekilde, yenileriyle karıştırılmış bayat telvelerle kontaminasyona neden olabilir.

(*Kontaminasyon, bir ortama herhangi bir yolla istenmeyen maddelerin / kirlerin / atıkların / mikroorganizmaların bulaşması.)

Tutma, öğütülmüş kahvenin öğütücü içindeki yüzeylere yapıştığı zaman gerçekleşir. Bu, kahvenin makineden nasıl beslendiğiyle ilgili konik olanlardan daha çok düz dişlilerde meydana gelir. 

Düz dişlilerde kahve, dişli setinden yana doğru itilir. Bu çok fazla güç gerektirir ve bunu başarmak için öğütücünün motoru daha yüksek bir RPM’de döner.  Konik dişlilerde ise, yerçekimi çekirdeklerin geçmesine yardımcı olduğundan daha az mekanik kuvvet gerektirir. Bu, tutma riskinin daha düşük olduğu anlamına gelir. Aynı zamanda düz dişlilere göre daha sessiz çalışırlar.

Konik ve Düz Dişliler : En iyi hangisi?

Cevap, duruma bağlı. 

Genel olarak konuşursak, düz dişliler daha tutarlı ve daha pahalıdır. Modele bağlı olarak, gürültülü de olabilirler ve iyi havalandırma olmadığı sürece hızlı bir şekilde ısınırlar.

Aksine, çoğu konik dişli daha sessiz, daha soğuk ve daha ucuzdur ancak daha az tutarlıdır.

Sizin için hangi yönlerin önemli olduğunu bulmanız gerekir. Hassasiyetin önemli olduğu özel bir kahve dükkanı mı işletiyorsunuz? Yoksa ailenin geri kalanını uyandırmayacak basit bir ev değirmeni arayan erken kalkanlardan mısınız?

Fotoğraf: rawpixel.com – www.freepik.com

Temel konular haricinde bir kahve öğütücüsüne yatırım yaparken göz önünde bulundurulması gereken çok şey var. Dişlilerin önemli olduğunu unutmayın, ancak öğütücü kalitesini belirleyen tek şey onlar değildir. 

Makine Üzerindeki Kontroller

Öğütme ayarlarınızı yapabilmek, mükemmel ekstraksiyon için çok önemlidir. Bu sebeple tutarlı ve mükemmel bir öğütme elde etmeniz için inceliği değiştirebilmenizi sağlayan makine üzerinde ne tür kontroller olduğuna dikkat etmelisiniz.

El değirmenleri, öğütme boyutunu ayarlamanıza izin verir ancak başka bir şey yapmaz. Elektrikli olanların çoğu öğütme boyutunu ve diğer ayarları ayarlamanıza izin verir.

Bakılacak bazı kullanışlı kontrol edilebilir ayarlar: öğütme boyutu, öğütme miktarı, öğütme zamanıdır.

Espresso için bir kahve öğütücü satın alıyorsanız sahip olduğu öğütme ayarlarının / artışlarının sayısı çok önemlidir.

Öğütme ayarı sayısı ne kadar fazlaysa, kahvenin inceliği üzerinde o kadar fazla kontrole sahip olursunuz.

Fiyat

Evde kullanım için iyi bir kahve öğütücü alacaksanız sağlam bir bütçe ayırmaya hazır olmalısınız. Genel kural, kahve makinenize harcadığınız para kadar öğütücünüze de harcama yapmanız gerektiğidir.

Manuel el değirmenleri genellikle elektrikli olanlardan çok daha ucuzdur, ancak elektrikli öğütücünün ek rahatlığı ve özellikleri için daha fazla harcama yapmanız gerekir.

İkinci el seçenekleri, biraz para biriktirmenin iyi bir yolu olabilir. Bununla birlikte, daha fazla üretici garantisine sahip olacağınız ve hatalarla karşılaşma olasılığınız daha düşük olacağı için, karşılayabiliyorsanız sıfır bir öğütücü almanızı tavsiye ederiz.

Sonuç olarak araştırın, ihtiyaçlarınızı düşünün ve kendinize ve kahve içme alışkanlıklarınıza en uygun öğütücüyü seçin.

Bu soruların cevaplarını aldıktan sonra, düzinelerce kahve öğütücü ile karşılaştığınızda doğru satın alma seçimini yapabileceksiniz.

Bu yazıyı beğendiyseniz Kahve Öğütme Rehberi yazısına da göz atabilirsiniz.

Similar Posts

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir