Anasayfa » Kahve Öğütme Ölçüleri

Kahve Öğütme Ölçüleri

Kahve demlemeye başladığınızda ustalaşması en zor şeylerden biri kahve öğütme ölçülerini anlamaktır. Doğru su sıcaklığını kullanmanın ve çekirdeklerinizin doğru ölçülmesini sağlamanın yanı sıra, kahvenizi öğütmek en önemli ve çoğu zaman gözden kaçan adımlardan biridir.

kahve öğütme rehberi
Fotoğraf: Marek LevákUnsplash

Kahveyi demleme şeklinize göre doğru boyutta kahve öğütmek öyle önemlidir ki, demlemenizin lezzetini ciddi anlamda değiştirebilirsiniz. Şimdiye kadar içtiğiniz acı kahvelerle arasında inanılmaz fark yaratabilirsiniz.

Bu kahve blogunu okuyarak zaman geçiriyorsanız muhtemelen evde harika kahve yapmak konusunda ciddisiniz. O zaman şimdiye kadar kahve öğütmenin önemini öğrenmişsinizdir. Ve kahveyi demleme yöntemlerine göre çekirdeklerin öğütülürken farklı boyutlarda olması gerektiğini de biliyorsunuz.

Hala emin değilseniz ya da daha fazla detaylı bilgi istiyorsanız yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Kahve öğütme, kahve meyvesinden enfes bir espressoya uzanan zincirde son derece önemli bir bağlantıdır!

FIVE SENSES COFFEE

Kahve Öğütücü almaya karar verdiyseniz satın almadan önce Kahve Öğütücü Nasıl Seçilir? Kahve Değirmeni Çeşitleri yazısını okumanızı öneririz.

Kahve Öğütme Boyutu Neden Önemlidir?

Evde kahve demlemeye merak saldıysanız kahve ekstraksiyonunun temellerini kesinlikle iyi öğrenmelisiniz.

Belirli bir miktar öğütülmüş kahve ve kahvenin miktarına oranlı sıcak suyu birleştirdiğimizde ortaya nefis çözünür tatlar çıkarıyoruz. Bu işleme kahve ekstraksiyonu denir.

Fotoğraf: Dinker GulatiUnsplash

Seçtiğiniz demleme yöntemi için doğru kahve öğütme boyutunu kullanmanın ana nedeni, demleme işlemi sırasında kahvenizi az ya da fazla ekstrakte etmekten kaçınmaktır.

Kahvenizden yeterince lezzet alamadıysanız az ekstrakte olmuş demektir. Çok fazla lezzet çıkardınız hatta biraz acı bir tat da aldınız. O zaman kahveniz çok fazla ekstrakte olmuş demektir.

Bu şekilde tutarsız ekstraksiyon kahvenizi dengesiz hale getirecek ve tadı doğru olmayacaktır.

Fotoğraf: Instagram @ceadovenezia

Bu nedenle, kahvenizden mükemmel miktarda aroma almak ve daha lezzetli bir fincan kahve elde etmek için doğru öğütme boyutunu seçmeniz çok önemlidir.

Kahve Öğütme Ölçüleri/Dereceleri

Ekstra Kaba Öğütme (Extra Coarse Grind)

Bu boyda öğütülen kahve genellikle soğuk demleme ve French Press yöntemleri için kullanılır ve bu ayar genellikle öğütme makinelerindeki en yüksek ayardır.

Kaba Öğütme (Coarse Grind)

Görünüşü deniz tuzuna benzeyen bu boyuttaki öğütme en çok French Press kahve demlemek için kullanılır.

Orta Öğütme (Medium Grind)

Görünüşü kaba kum tanelerine benzer. En çok kullanılan öğütme boyutlarından biridir. Genellikle Chemex, Clever Damlatıcı ya da Cafe Solo demleme makinesinde, filtre kahve makinelerinde, Sifon ve Aeropress gibi demleme yöntemlerinde kullanılır.

Kahve Öğütme Ölçüleri

Orta-İnce Öğütme (Medium Fine Grind)

Kumdan daha ince bir görünüşü vardır ancak bir araya toplanacak kadar ince değildir. Pour-over demleme yöntemi için en iyi boyuttur. Bazen Sifon yönteminde de kullanılır.

İnce Öğütme (Fine Grind)

Sofra tuzundan biraz daha ince görünümü vardır. Bu boyut, Espresso makineleri ile moka potlar için kullanılan öğütme boyutudur.

Ekstra İnce Öğütme (Extra Fine Grind)

Una benzeyen görüntüsü vardır. Türk kahvesi için bu boyutta öğütme yapılır. Çoğu öğütücü bu boyutta bir öğütme yapamaz. Bunun için Türk Kahvesi değirmeni gerekir.

Saydığımız tüm bu kahve boyutları öğütücü türlerine göre değişmektedir. Bu nedenle, fincanda istediğiniz lezzeti yakalayana kadar kahve öğütme ayarlarıyla küçük artışlarla denemeler yapabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı : Dan SmedleyUnsplash

Similar Posts

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir