granül kahve ve taze öğütülmüş kahve
Anasayfa » Granül Kahve ve Taze Öğütülmüş Kahve

Granül Kahve ve Taze Öğütülmüş Kahve

Hepimizin sabahları kahve çekirdeklerini öğütmek ve bir Hario V60 ya da herhangi bir kahve demleme makinesini özenle hazırlamak için yeterli zamanı olmayabilir. Bu sebeple granül kahve çok daha pratik ve popüler durumda.

Dünya nüfusunun neredeyse %50’si hazır granül kahveyi tercih etmesi de bunun kanıtı.

Peki hangi tür kahveyi içmelisiniz? Taze çekilmiş mi yoksa granül hazır kahve mi?

Granül Kahve Gerçek Kahve mi?

Bunun cevabı kısaca evet. Granül kahve aslında normal demlenmiş bir kahve olarak hayatına başlar. Taze bütün kahve çekirdekleri kavrulur, öğütülür ve içime hazır olma yolculuğuna başlamadan önce demlenir.

Granül Kahve mi Taze Öğütülmüş Kahve mi Daha İyi mi?

Bu öznel bir şey. Taze çekilmiş kahve çekirdeklerinden yapılmış demlenmiş kahveyi tercih edenler de var, hızlı bir fincan granül kahveyi tercih edenler de.

Ancak, birinin diğerinden daha iyi olduğunu söylemek çok da anlamlı olmaz. Yine de lezzet, kafein içeriği ve aromalı yağlar söz konusu olduğunda, öğütülmüş kahve açık ara kazanandır.

Granül kahve dondurarak kurutma yöntemleri kullanılarak işlendiğinden, tazelik ve lezzetin çoğu kaybolur. Özünde, kahve siz demlemeden önce zaten demlenmiştir.

Granül Kahve ve Taze Öğütülmüş Kahve Arasındaki Demleme Farkları

Granül kahve, öğütülmüş kahveden çok daha kolaydır. Sadece fincanınıza biraz granül kahve ekleyin, sıcak su ekleyin, çabucak karıştırın ve her şey hazır.

Bütün bir kavrulmuş çekirdekten kahve yapma yöntemi daha fazla işlem ve belki zahmet gerektirir. Bu ekstra çabaya karşılık harika lezzete sahip bir fincan kahve elde edersiniz.

İlk olarak, kahveyi öğütmeniz ve ardından birçok popüler kahve makinesinden veya otomatik makineden birini kullanarak demlemeniz ve ardından kahveyi bitirdikten sonra kalan kahve telvelerini atmanız gerekir.

Kahvenizi öğütmenin avantajlarından biri, deney yapmak için çok yeriniz olmasıdır. Çeşitli kahve öğütme boyutları, su: kahve oranları, değişen su sıcaklıkları ile oynayabilir ve mükemmel bir fincan kahve yaratmak için size sunulan herhangi bir kahve demleme cihazını kullanarak eğlenebilirsiniz.

Ağzınızı lezzetle dolduran tam gövdeli bir kahvenin tadını çıkarır mısınız? Bunun için bir AeroPress alın veya bir French Press kullanmayı deneyin .

Kahve çekirdekleriniz aşırı acı mı ve bunun yerine tatlılığı veya asitliği mi vurgulamak istiyorsunuz? Ekstraksiyon süresini kısaltmayı deneyin. Daha kalın bir kahve öğütme ayarı, biraz daha hızlı demleme süresi veya biraz daha ılık su kullanın. Çekilmiş kahvenizin nasıl demlendiği üzerinde çok fazla kontrolünüz var.

Granül kahve, tat söz konusu olduğunda genellikle genel olarak aynıdır. Hızlı kahve gibi kahve ürünleriyle kesinlikle sınırları zorlayan harika yeni nesil hazır kahve şirketleri var .

Ancak tipik olarak, bir fincan taze çekilmiş kahveye karşı bir fincan granül kahve ile heyecanlanmayacaksınız.

Peki Kim Kazanır?

Bu söylediklerimizden sonra taze çekilmiş kahvenin öne geçtiğini düşünsek de, granül kahve için de henüz kaybetmiş diyemeyiz.

Bazı kritik unsurlara daha yakından bakalım.

Kolaylık ve Maliyet

Granül kahvenin genellikle fincan başına daha ucuz olduğu inkar edilemez. Sonuçta, sadece bir su ısıtıcısında su kaynatmanız yeterli!

Granül kahve daha ucuz olsa da, bu paranızın karşılığını daha iyi alacağınız anlamına mı geliyor? Peki, buna sadece siz cevap verebilirsiniz – fiyattan çok rahatlığa, lezzete ve aromaya değer veriyor musunuz?

Lezzet ve Kahve Kalitesi

Burada kazanan, taze çekilmiş bütün kahve çekirdekleridir.

Kalite hakkında konuştuğumuzda, kahve çekirdekleri her şeyin üzerinde belirleyici faktör olacak. Granül kahve ucuzdur ve maliyetleri düşürmek için hazır kahve üreticileri, daha acı ve daha sert bir tada sahip olan düşük kaliteli Robusta kahveyi kullanma eğilimindedir.

Ayrıca kahvenin zamanla bozulduğunu ve lezzetini kaybettiğini belirtmekte fayda var. Kahve tüccarları buna “eski mahsul kahvesi” adını verir. Bu, temel olarak bir yıl önce hasat edilen ve tatları ve aromaları solmuş çekirdekler anlamına gelir.

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu bayat çekirdekler çok fazla tasnif edilmemektedir ve önemli ölçüde daha ucuza satılmaktadır. Cazip düşük indirimli fiyatıyla, bu eski kahve çekirdekleri genellikle granül kahveye dönüşüyor.

Yanlış anlaşılmamak adına, en kaliteli taze kahve çekirdeklerinden hazır kahve yapmak mümkün.Ancak, aslında birçok popüler marka granül kahvelerini mümkün olduğunca ucuza üretiyor.

Aroma ve Lezzet Bileşikleri

Bir fincan kahvenin tadını çıkarma ritüelinin bir parçası da aromadır. Ve hiçbir şey Chemex’ten yavaşça damlayan taze çekilmiş kahve kokusunun yerini tutamaz.

Ne yazık ki, bu güzel aroma bileşiklerinin çoğu granül kahvede kaybolur. En güçlü aromalar her zaman sıcak su taze çekilmiş kahveye çarptığında ve onunla reaksiyona girdiğinde üretilir .

Hazır kahve, belirli bir durumda dondurularak kurutulduğundan, o anda birçok aroma bileşiği ve aroma kaybolur. Ve bu “an”, kupanıza ulaşmadan aylar hatta yıllar önce olabilir.

Kahvenizin aromasının büyük bir kısmından aroma sorumlu olduğu için, herhangi bir kayıp ne kadar küçük olursa olsun, son fincan kahvenizi etkileyecektir.

Sağlık Etkileri ve Çevre

Arada sırada ortalıkta dolaşan ve granül kahvenin kansere yol açacağı söylentilerine rağmen, bu iddiaların haklı olduğuna dair kesin bir kanıt yok. Granül kahvenin sizin için normal çekilmiş kahveden daha iyi veya daha kötü olduğuna dair sağlam bir kanıt yok.

Bardağa, bazı hazır kahve markalarının poşetlerine eklemeyi sevdiği yapay tatlandırıcılar veya laboratuvarda üretilen diğer kremalar veya katkı maddeleri ile doldurursanız, kesinlikle sağlıksız bir yol izliyorsunuz demektir.

Çevre söz konusu olduğunda daha iyidir – hazır kahve mi yoksa öğütülmüş kahve mi? Tek hedefiniz genel çevresel etkiyse, granül kahvenin daha iyi bir seçenek olduğunu keşfetmek sizi şaşırtabilir.

Hepimiz bir şey işlenirse çevreye daha zararlı olduğunu düşünmeye meyilliyiz. Bununla birlikte, granül kahvenin gerçek demlenmiş kahve miktarına göre çok daha düşük bir ambalaj oranına sahip olması ve işlenmiş kahve telvelerinin büyük ölçekli fabrikalar tarafından doğru bir şekilde atılmasıyla, hazır kahve aslında normal çekilmiş kahveye kıyasla daha çevrecidir.

Taze çekilmiş kahveyi tercih ediyorsanız bu, çevre için üzerinize düşeni yapamayacağınız anlamına gelmez. Uygun atık bertarafı, kahve telvelerinin geri dönüştürülmesi ve yeniden kullanılması ve tek kullanımlık ürünler yerine gerçek kahve fincanlarının kullanılması, hepimizin geliştirebileceği alanlardan sadece birkaçıdır.

Peki, öğütülmüş kahveden daha iyi granül kahve hangisi? Basitçe söylemek gerekirse, kahvenizde daha fazla tat ve aroma ile en iyi deneyimi istiyorsanız, tam çekirdek satın almalı ve kahvenizi öğütmelisiniz. Hazır kahve de içebilirsiniz, ancak kahveyi gerçekten seviyorsanız en iyisini hak ediyorsunuz ve bunu anında elde edemezsiniz.

Kahve Çekirdekleri ile ilgili diğer yazılar için tıklayın.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir