French Press Kahve Demleme
Anasayfa » French Press Kahve Demleme

French Press Kahve Demleme

Basit ama lezzetli bir kahve hazırlamak için kullanabileceğiniz en iyi demleme yöntemlerinden biri French Press ‘tir.

French Press Nedir?

French Press, sıcak suyu ve kahve telvesini silindir bir cam sürahide birleştirir. Demleme tamamlandığında piston, kahve telvesini silindir cam sürahinin tabanına iter, ekstrakte edilen kahveyi yukarı doğru hareket ettirir.

French Press Kahve Demleme
Fotoğraf: Georgi Petrov –  Pexels

French Press’de kahve hazırlamak oldukça kolay görünebilir. Aslında kolaydır da. Sadece dikkat edilmesi gereken bazı ayrıntılar vardır.

Her seferinde harika bir fincan kahve hazırlamanıza yardımcı olmak için bu yazıyı hazırladık. Birkaç basit adımda, istediğiniz zaman lezzetli bir fincan kahve elde edebilirsiniz.

French Press kahvesi basit ve demlemesi oldukça hızlıdır. On dakikadan daha kısa süre içinde bir fincan lezzetli koyu bir kahve içebilirsiniz. Mükemmel bir French Press kahvesi için aşağıdaki adımları uygulayın.

Adım Adım French Press Kahve Demleme

Kapak ve Filtreyi Çıkarın

French Press’den kapak ve filtreyi çıkarıp kaynar olmayan sıcak su ile doldurup birkaç dakika bekletin. Böylece, French Press’in kırılma ya da çatlamasını önlemiş olursunuz.

Fotoğraf: Fabrizzio Portillo – Pexels

Suyu Kaynatın

En iyi lezzet için çeşme suyu yerine filtrelenmiş su kullanabilirsiniz ancak bu şart değil. Espresso makinelerinden farklı olarak French Press’de demlenecek kahve çeşme suyundaki minerallere karşı hassas değildir.

En iyi demleme için suyunuzu yaklaşık 90 °C olarak kullanın. Bunu kolayca yapmak için suyunuzu tamamen kaynatın ve kettle’ı kapatın. Suyu dökmeden önce 15-20 saniye kadar beklerseniz doğru sıcaklığa ulaşırsınız.

Çekirdekleri Öğütün

Çekirdeklerinizi demleme işleminden hemen önce öğütün. Kabaca koşer tuzunun tane büyüklüğünde öğütebilirsiniz.

Fotoğraf: Lukas – Pexels

Bu öğütme boyutu bol miktarda ekstrasyona izin verecektir. Çekirdekleri çok ince öğütürseniz aşırı ekstrakte edilmiş acı bir kahve elde edersiniz. Hem de filtreyi aşağı itmeniz zorlaşır.

French Press Kahve Ölçüsü

Fotoğraf: Instagram @cactuscoffee.co

Genelde French Press demlemede 1:15 ve 1:18 oranları kullanılır. Yani 1 gram kahveye 15 ml su. 20 gr kahve için 300 ml su kullanabilirsiniz.

Suyu Dökün, Kahveniz Çiçeklensin

Az bir miktar suyu daire şeklinde bir hareketle yavaşça kahvenin üzerine dökün ve birkaç saniye bekleyin. Böylece kahvenizin çiçek açmasına, lezzetli aroma ve yağları salmasını sağlamış olacaksınız.

French Press Kahve Demleme
Fotoğraf: Instagram @felipedisicca

Yeteri kadar bekledikten sonra suyun kalanını dökün. Filtre ve kapağı kapatın. Ancak filtreyi bastırmayın bekleyin.

Kahveniz Demlensin

Kahvenin 3-4 dakika demlenmesini bekleyin. Daha güçlü bir tat elde etmek için daha uzun süre de tutabilirsiniz. Ancak muhtemelen 4 dakikadan fazla tutmak istemeyeceksiniz. Çünkü, çok uzun demlenme süresi çekirdeklerin fazla ekstrakte olmasına ve kahvenin acılaşmasına neden olur.

French Press Kahve Demleme
Fotoğraf: Instagram @zeroinonwaste

Kahveyi Fincanınıza Dökün

Demleme biter bitmez kahveyi fincanınıza dökün. Bir fincandan fazla yaptıysanız bir sürahi kullanın. Kahveyi French Press içinde bekletmeyin. Çünkü, kahve telvesi su ile temasa devam ettikçe ekstraksiyon devam eder. Bu nedenle kahvenin aroması da önemli ölçüde etkilenirr.

Sonuç olarak, aşırı ekstraksiyondan kaçınmak ve kahvenin sıcaklığını da korumak için kahveyi termal bir sürahiye aktarabilirsiniz.

Fotoğraf: Pratik Gupta – Pexels

French Press’den fincanınıza küçük kahve taneleri gelmesinden hoşlanmıyorsanız, demledikten sonra kağıt ya da kumaş filtre ile fincanınıza dökebilirsiniz. Ancak bunun lezzeti değiştirebileceğini unutmayın.

Fotoğraf: Instagram @nomad_jeffy

Hepsi bu kadar. Bu adımlarla her seferinde harika bir French Press kahvesi hazırlayabilirsiniz. French Press’i doğru şekilde kullanmak, aşırı asitli ya da acı kahveden kaçınmanıza, tutarlı ve lezzetli bir tat elde etmenize yardımcı olur.

French Press Kahve Demleme yazısını beğendiyseniz Espresso Yapımı – Mükemmel Shot için Adımlar yazısını da okuyabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Georgi Petrov adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Similar Posts

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir