Espresso Tarzı Kahve
Anasayfa » Espresso Tarzı Kahve: Moka Pot ve AeroPress

Espresso Tarzı Kahve: Moka Pot ve AeroPress

Espresso tarzı kahve yapmak için, kullanılabilecek iki alternatif basit kahve makinesi Moka Pot ve AeroPress.

Kahve demlemenin pek çok yolu var. Bu konuda yeniyseniz, tat tercihinize uygun bir demleme yöntemi bulmak oldukça zor olabilir.

Ancak, latte ya da kapuçino gibi espresso bazlı kahveleri seviyorsanız, seçeneklerinizi sadece espresso kahve yapabilen makinelere indirgeyebilirsiniz.

Bunların hepsi iyi ve güzel. Ancak ev espresso makineleri küçük bir servete mal oluyor. Tekrar tekrar mükemmel çekimi yapmak için biraz kurcalama ve teknik bilgi gerektiriyor.

Bu nedenle, hala evde kahve demlemeyi öğrenme aşamasındaysanız, hemen bir espresso makinesi almak iyi bir seçenek olmayabilir. İyi haber şu ki, kullanımı çok kolay olan ve espresso tarzı kahve ürettiği bilinen iki popüler kahve makinesi var.

AeroPress ve Moka Pot. Bu yazıda, otantik espressoya en yakın şeyi üretmek için en iyi seçeneğin hangisi olduğunu inceleyeceğiz.

Espresso Tarzı Kahve için Moka Pot

Moka Pot, İtalyan metal işçisi Alfonso Bialetti tarafından 1933 yılında yaratılmıştır. Hızla popülerlik kazanmış ve bu küçük kahve makinesi bugüne kadar gelmiştir. İtalya ve Avrupa’daki birçok kahve bazlı içeceğin bel kemiğini oluşturuyor.

espresso tarzı kahve
Moka Pot

Alfonso Bialetti’nin tasarımı basittir. Küçük demleme makinesi, normal ocak gibi doğrudan çıplak alev üzerinde kullanılabilen bir kahve filtresi sepetine sahip üç odacıklı bir çelik tencere içerir. Demleme, suyu kahve telvesi ile dolu bir filtre sepetinden geçirmek için buhar ve basınca dayanır. Ortaya çıkan kahve güçlüdür.

Moka Pot demleme yöntemi, espresso makinesinin basınç ve buharla nasıl çalıştığına çok benzese de, süreç temelde farklıdır.

Moka Pot’ta üretilen basınç ancak 2 bar’dır ve hiçbir yerde bir espresso makinesinin üretebileceği 9 ila 15 bar’lık basınçla aynı miktarda değildir.

Espresso Tarzı Kahve için AeroPress

Bu kahve makinesi Moka Pot’tan tamamen farklı çalışır.

Cep boyutunda AeroPress, mühendis Alan Adler tarafından tasarlanmıştır. 2005 yılında piyasaya çıkan AeroPress biraz tuhaftı. Ancak, kahve piyasası geliştikçe, odak noktası tek fincanlı kahve makinelerine kaydı. Hario V60 ve Kalita Wave gibi manuel dökme ile doğal olarak AeroPress de giderek daha popüler hale geldi.

espresso tarzı kahve
Aeropress

Kısa süre sonra AeroPress kahve meraklılarının gizli silahı oldu. Dünya AeroPress şampiyonalarının en iyi AeroPress tarifi için rekabet etmek üzere dünyanın dört bir yanından baristaları çekmesi uzun sürmedi.

AeroPress nispeten basit bir cihazdır ve kullanımı Moka Pot’tan çok daha kolaydır. AeroPress’in tasarımı, dev bir şırınga gibi çalışır. Uzun silindirik bir oda ve hava geçirmez bir conta oluşturan bir piston kullanır.

AeroPress’i kullanmak basittir. Temiz bir kahve konsantresi üretmek için manuel basınç yöntemine ve küçük yuvarlak kağıt filtrelere dayanır.

Moka Pot yaklaşık 2 bar basınç üretirken, AeroPress sadece 0,25 ila 0,5 bar basınç üretebilir. Tam boyutlu bir espresso makinesi, otantik bir espresso üretmek için yaklaşık 9 bar basınç üretir.

AeroPress vs Moka Pot: Temel Farklar

Peki espresso tarzı kahve demlemek için hangi kahve makinesi en iyi seçim olacak? Moka Pot mu, AeroPress mi?

Bunu cevaplamak kolay. Moka Pot, kahveyi kesinlikle geleneksel bir espresso ile daha uyumlu hale getirebilir. Sadece yeterli basınç yok.

Ve süreç başa dönüyor. Bir espresso makinesinde basınç, sıkıştırılan (tamponlanan) kahvenin üzerine doğru bastırılır. Bununla birlikte bir Moka Pot kullanarak, basınç, sıkıştırılmamış olan kahvenin altından yukarı doğru itilir .

Moka Pot ile AeroPress ile elde edebileceğinizden daha kremsi, espresso benzeri bir doku elde edebilirsiniz.

Yine de, AeroPress’inizle oynamanız ve AeroPress kahvesinin espressoya daha çok benzer şekilde üretilmesine yardımcı olacak Fellow Prismo eklentisi gibi aksesuarları kullanmanız mümkündür.

espresso tarzı kahve

Ancak AeroPress’te kullanılan üçüncü taraf eklentilerle bile Moka Pot, espresso kahve dokusu ve ağızda bıraktığı his ile yine de öne çıkıyor.

Yine de, her şey güllük gülistanlık değil. Moka Pot kahve çok fazla çamurlu olma eğilimindedir. Ayrıca zamanlamayı yanlış yaparsanız kahveyi yakmak çok kolaydır.

Ayrıca Moka Pot’un temizlenmesi biraz zahmetli olabilir. Tüm bölümleri ayırmanız ve ardından kahve diskini çıkarmaya çalışmanız gerekir.

AeroPress ile zahmetsizdir. Kahve diskini çöp kutusuna atın ve parçaları hızlı bir şekilde durulayın.

Taşınabilirlik

Seyahatlerinizde yanınıza almak için bir kahve makinesi arıyorsanız, en iyisi hangisi olacak?

Cevap her ikisi de. Moka Pot ve AeroPress, evden uzakta olduğunuzda kahve yapmak için uygundur.

Ancak özellikle karavan ya da bir kamptaysanız Moka Pot’un hafif bir avantajı olduğunu söyleyebiliriz. Gazlı ocak brülörlerinde kullanmak veya doğrudan kamp ateşine yerleştirmek için mükemmeldir.

Diğer taraftan AeroPress, bütçeye uygun bir öğütücü ile birlikte sırt çantanıza atabileceğiniz çok yönlü harika bir alettir . Kahveyi hemen hemen her yerden demleyebilirsiniz. Sıcak suyunuz olduğu sürece, her şey hazır.

AeroPress, hafif seyahat ediyorsanız düşünmek isteyebileceğiniz Moka Pot ile karşılaştırıldığında daha hafif ve kompakttır.

Sonuç: AeroPress veya Moka Pot?

İki kahve makinesi arasında gerçekten çok fazla rekabet yok. Ama evde ekonomik bir espresso tarzı kahve yapmak istiyorsanız, Moka Pot’un daha fazla “espresso” özelliği ile kahve yapmak için en iyi seçim olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Moka Pot ile demlenen kahve sütle çok iyi gider .

Moka Pot, espressoya daha yakın bir şey demleyebilse de, AeroPress‘in kullanımı çok daha kolay, hızlı ve eğlenceli olabilir .

Kahve Demleme ile ilgili diğer yazılar için tıklayın.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir