Arabica ve Robusta
Anasayfa » Arabica ve Robusta Kahve Çekirdeği Farkları

Arabica ve Robusta Kahve Çekirdeği Farkları

Evde kahve demleme dünyasına yeni girdiyseniz kahve paketlerinin üzerinde %100 Arabica ya da %100 Robusta hatta ikisinin karışımı yazdığını görmüşsünüzdür. Peki Arabica ve Robusta çekirdekleri arasındaki farkları biliyor musunuz?

Arabica ve Robusta
Fotoğraf: Mark DaynesUnsplash

Kavrulduktan sonra hemen hemen tüm kahve çekirdekleri aynı görünür. 100’den fazla farklı kahve çekirdeği türü olduğunu fark etmemişsinizdir bile. Ancak günlük içilen kahve söz konusu olduğunda başlıca iki tür çekirdekten söz ederiz: Arabica ve Robusta kahve çekirdekleri.

Bu iki popüler kahve çekirdeğini ve ikisini de benzersiz ve farklı kılan özelliklere daha yakından bakalım.

Arabica ve Robusta Çekirdeklerinin Özellikleri

Birçok kahve sever için Arabica ve Robusta’nın tadı aynıdır; sonuçta ikisi de kahve değil mi? Aslında değil. İkisini ayıran birçok özellik var.

Arabica çekirdekler Robusta’ya göre çok daha tatlı aromalara sahiptir. Robusta’nın güçlü ve daha keskin aromasına kıyasla daha yumuşak ve tatlı bir aromaya sahip Arabica çekirdekler çoğu kahve severin tercih sebebidir.

Fotoğraf: Lukas – Pexels

Ayrıca Arabica çekirdekler, Robusta ile karşılaştırıldığında çok daha nüanslı tatlara sahiptir. Ceviz, çikolata ve meyve tonları gibi diğer tatlarla birlikte ortaya çıkan ince notaları vardır. Bu ek lezzetleri Robusta çekirdeklerde çok daha nadir görürsünüz.

İki çekirdek arasındaki bir diğer fark da çekirdekteki kafein miktarıdır. Arabica çekirdekte Robusta çekirdeğin yarısı kadar kafein vardır.

Robusta çekirdekler %2,7 kafein içerirken Arabica çekirdekler %1,5 kafein içerir. Robusta, özellikle sabahları kafeinin verdiği ekstra gücü sevenler, ayılmak için kafeine ihtiyaç duyanlar için harika bir seçenektir.

Fotoğraf: Aileen DavidUnsplash

Robusta çekirdeğinin tek dezavantajı ise, tadının acı olmasıdır. Bu daha yüksek kafein içeriğiyle ilgilidir. Bu nedenle, genellikle Arabica çekirdek ile harmanlanarak kullanılır.

Arabica ve Robusta çekirdeklerinin bitkileri farklı yüksekliklerde yetişir. Arabica yüksek rakımlarda büyür. Yüksek rakımlarda iklim çok daha serttir. Bu nedenle büyüme hızı Robusta’ya göre çok daha yavaştır. Daha yavaş büyüme döngüsü nedeniyle de çekirdekler işlenip kavrulduktan sonra daha rafine tatlar ortaya çıkar.

Arabica ve Robusta

İki çekirdek arasındaki diğer bir fark ise, çekirdeklerin boyutlarıdır. Arabica Robusta’ya göre daha büyük eliptik şekle sahiptir. Robusta çekirdekler daha yuvarlıktır.

İkisi arasındaki bu küçük yapısal farklılıklar, iki kahve çekirdeğinin aynı koşullar altında neden biraz daha farklı kavrulduklarını açıklamaktadır.

Arabica ve Robusta Çekirdeklerinin Yetiştirilmesi

Yukarıda kısaca bahsettiğimiz gibi Robusta çekirdeklerinin yetiştirilmesi Arabica çekirdeğe göre çok daha kolaydır. Robusta bitkileri ise, yaklaşık 6 metreye kadar uzayabilir ve çekirdekler yuvarlaktır. Düşük rakımlarda yetiştirilebilen Robusta bitkisinin hava koşulları ve zararlılara karşı savunma mekanizması daha kuvvetlidir. Arabica çekirdeklerden çok daha hızlı meyve üretirler ve ağaç başına daha fazla ürün verirler.

Arabica bitkileri yaklaşık 4,5 metre uzunluğa kadar büyüyebilir ve çekirdekleri de Robusta’ya göre çok daha oval şekillidir. Bitkilerin olgunlaşması birkaç yıla ihtiyaç duyar.

Arabica ve Robusta
Fotoğraf: Daniel Reche – Pexels

Dünya kahve üretiminde yaklaşık %75 Arabica %25 Robusta çekirdek oranı vardır. Robusta başta Afrika ve Endonezya olmak üzere Doğu Yarımküre’de, Arabica çekirdek ise, Afrika ve Papua Yeni Gine’de ancak ağırlıklı olarak Latin Amerika’da yetişir. Kolombiya sadece Arabica çekirdek üretir. Brezilya ve Hindistan gibi bazı ülkeler her ikisini de üretir. Brezilya en büyük Arabica çekirdek yetiştiren ülke iken Vietnam da, Robusta çekirdekte bir numarada yer almaktadır.

Antioksidan ve Şeker

Yetiştirilmedeki farklılık gibi iki bitkinin çekirdeklerinde bulunan mineral ve diğer kimyasal bileşiklerin seviyelerinde küçük farklılıklar vardır.

Arabica, Robusta’ya kıyasla yaklaşık iki kat şeker ve %60 kadar fazla lipid içerir. Sonuç olarak bu farklar kahvenin tadını etkiler.

Fotoğraf: Milo MiloezgerUnsplash

Kahvenin antioksidan içerdiğini biliyor muydunuz? Antioksidan miktarı da çekirdek çeşidine göre değişmektedir. Arabica kahve çekirdekleri yaklaşık olarak %5.5 ila %8 klorojenik asit içerirken Robusta’da bu oran %7 ila %10 arasında değişmektedir.

Arabica ve Robusta Çekirdek Kullanımı

İki çekirdek arasında Arabica kahve içenler arasında en çok tercih edilen türdür. Bununla birlikte Robusta’nın kahve dünyasında farklı bir yeri vardır ve en çok değer verilen çekirdeklerden bazıları Robusta’dır.

Ucuz hazır kahvenin neredeyse tamamı Robusta çekirdeklerden yapılır. Robusta’nın yetişme şartlarını düşünürsek Arabica’dan daha ucuz olması anlaşılır bir durum. Çünkü daha dayanıklı ve daha uzun bir hasat süresine sahip. Ancak diğer tarafta en saygı duyulan İtalyan espressolarından bazıları için de Robusta çekirdek tercih edilmektedir.

Fotoğraf: René PorterUnsplash

Espresso makinesinde Robusta çekirdek Arabica’ya göre çok daha üstündür. Robusta çekirdek, kalın, zengin bir espresso kreması üretir. Bu nedenle en iyi İtalyan espresso kahve karışımlarının neredeyse tamamında Robusta’nın birincil çekirdek olarak görülmesi normaldir.

Arabica çekirdek ise, demlenmiş kahve için Amerika’nın bir numaralı tercihidir.

Arabica ve Robusta Kahve Çekirdeği Farkları yazısını beğendiyseniz French Press Kahve Demleme yazısına da bakabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Lukas – Pexels

Similar Posts

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir